Prof. Dr. Turgay Biçer

Spor Psikoloğu / Mentor / Koç /  Yazar;  Egzersiz ve Spor Psikolojisi (ESPDER) Derneği Kurucu Başkanı

 

Turgay Biçer, Spor Bilimleri Profesörü, uluslararası eğitmen, motivasyon konuşmacısı; egzersiz ve spor psikolojisi derneği\\\'nin (ESPDER) kurucu başkanıdır.   

 Uzun yıllar sporculuk ve antrenörlük kariyeri olan Biçer, 1988 – 2002 Yıları arasında Akademik Çalışmalar için İngiltere ve Amerika’da bulundu. 

 Biçer, TRT 2’de 4 yıla yakın bir süre devam eden ve alanında rekorlara imza atan, ülkemizin yetiştirdiği değerli ve önemli insanların liderliklerini ve başarı öykülerini model alan liderlik üzerine bir program yaptı ve sundu.  Sonrasında SKYTURK360 ve Radyospor ve Lig radyoda programlar yapmıştır.  

 Yazarı olduğu dokuz kitabın yanı sıra on beş kitaba da editörlük yapan Biçer, Türkiye’ de Uygulamalı Sporcu Psikolojisi, Yönetici Koçluğu ve NLP’nin öncü isimlerinden birisi olarak kabul edilmektedir.  

Turgay Biçer, Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor,  Beşiktaş, Antalyaspor, Futbol Takımının; 2002 Dünya ve 2003’te Konfederasyon Kupasında 3. olan A Milli Futbol Takımının, Dünya şampiyonu olan Yelken Milli Takımının, 2004 Atina Olimpiyatlarında Olimpik Milli Takımların, Efes Pilsen’in ve Ülkerspor, Basketbol; Kadın Milli Voleybol,  ve Vakıfbank Kadın Voleybol Takımın; ve daha birçok milli sporcunun psikolojik Danışmanlığını / Mentorluğunu yapmış; ayrıca süper Lig hakemlerine ve uzun yıllar, futbol başta olmak üzere, basketbol, voleybol tenis, ve daha birçok alandaki antrenörlere spor psikolojisi, iletişim ve liderlik eğitimleri vermiştir.  

Turgay Biçer; ayrıca iş, siyaset ve eğitim sektöründeki üst düzey yöneticilerin ve liderlerin, danışmanlığını, koçluğunu ve mentorluğunu yapmaktadır.

Yazılı, işitsel ve görsel medyada iş, eğitim, spor ve NLP alanlarındaki çalışmaları ile otorite olarak kabul edilen Biçer, TMOK başta olmak üzere ulusal ve uluslararası meslek kuruluşlarının üyesidir; bazı spor Federasyonların yönetim, sağlık ve eğitim kurullarında görev almış; Futbol Vakfının Mütevelli heyetinde Yönetim Kurulu üyeliği Yapmaktadır. Biçer ayrıca Avrupa ve Uluslararası Spor Psikologları, TMOK, Spor Bilimleri Derneği,  ANLP, ISCHPER ve ECO-C gibi yurtiçi ve yurt dışındaki birçok meslek kuruluşunun aktif üyesidir.

 Biçer, Çalışmaları ile bugüne kadar çok çeşitli ödüle layık görülen Biçer, 2015 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi  (TMOK),  tarafından 2014 yılı Kariyer Dalı Büyük Ödülü ile ödüllendirilmiştir.